Wszystko o ochronie...

Autor Wątek: art. 96 § 3 - kodeksu wykroczeń  (Przeczytany 26320 razy)

Offline inkwizytor

• Strażnik
  • *
Odp: art. 96 § 3 - kodeksu wykroczeń
« Odpowiedź #15 dnia: 23 Październik 2011, 21:52:44 »
Masz może dostęp do sentencji tego wyroku? Jakiś link, albo skan?

Offline strazpoznan

• Strażnik
  • *
  • szara eminencja 2
« Odpowiedź #16 dnia: 24 Październik 2011, 04:24:24 »

... Analizowana zmiana przepisów spowodowała poszerzenie uprawnień straży gminnych (miejskich) poprzez upoważnienie strażników do żądania od właściciela lub posiadacza pojazdu wskazania komu powierzył pojazd do kierowania lub używania W oznaczonym czasie (art. 129b ust. 3 pkt 7 ustawy), ale jednocześnie upoważnienie to obejmuje wykonywanie kontroli ruchu drogowego wyłącznie w zakresie, o którym mowa w art. 129 b ust.2 ustawy, który to przepis - jak wskazano wyżej - ogranicza krąg osób, w stosunku do których straż takie czynności może podejmować. Konsekwencją analizowanej zmiany przepisów jest zatem wyłącznie to, iż straże gminne (miejskie) są aktualnie organem uprawnionym do żądania od właściciela lub posiadacza pojazdu informacji, o jakich stanowi art. 78 ust. 4 Ustawy z 20.06.1997 r. Prawo o ruchu drogowym, jednak nadal nie uzyskały uprawnień do kierowania wniosku o ukaranie przeciwko tym osobom, w przypadku nie zrealizowania obowiązku, jaki przepis ten......
co do wyroku sądu opisanego powyżej, to pojawia się pytanie dlaczego niektóre straże dowolnie interpretują przepisy prawa. Przecież wniosek do sądu dotyczył wykroczenia z ubiegłego roku, czyli przepisy stosujemy obowiązujące w tamtym czasie. Nie ma zastosowania art 96 § 3 w zw. z art. 78 ust. 5 prd, tylko jeżeli już art. 97 a do tego zgodnie z obowiązującymi wówczas przepisami (po wyroku sądu straże nie miały uprawnień oskarżyciela publicznego). Ktoś zapyta, przecież w przypadku gdy w czasie orzekania obowiązują nowe przepisy to stosuje się przepisy łagodniejsze, no właśnie tak jest tylko należy z uwagą porównać przepis aktualny i poprzedni.
Spotykam się z korespondencją niektórych straży, gdzie interpretowanie i stosowanie podstaw prawnych odbywa się " na chybił trafił", a i jak sąd jest przychylny to wszystko przechodzi.

Straż Miejska - Ogólnopolskie Forum Strażników

« Odpowiedź #16 dnia: 24 Październik 2011, 04:24:24 »

Offline inkwizytor

• Strażnik
  • *
« Odpowiedź #17 dnia: 24 Październik 2011, 11:35:21 »
Ja bym poprosił o "łopatologiczne" wyjaśnienie mi gdzie szukać podstaw prawnych uprawnienia SM do żądania od właściciela wskazania użytkownika pojazdu.
Mamy art. 96 § 3 KW oraz art. 78 ust. 4 ustawy Prawo o ruchu drogowym - mowa w nich o obowiązku wskazania przez właściciela komu powierzył pojazd...tylko, że na żądanie uprawnionego organu.
Uprawnienie to dla SM wskazane zostało w art. 129b ust. 3 pkt. 7 -
W ramach wykonywania kontroli ruchu drogowego w zakresie, o którym mowa w ust. 2, strażnicy gminni (miejscy) są upoważnieni do:
7) żądania od właściciela lub posiadacza pojazdu wskazania komu powierzył pojazd do kierowania lub używania w oznaczonym czasie.
Gdy zajrzymy zaś do ust. 2 tegoż artykułu, to zobaczymy iż mowa tam jest tylko o kierującym oraz uczestniku ruchu.
Art. 129b
2. Strażnicy gminni (miejscy) są uprawnieni do wykonywania kontroli ruchu drogowego

wobec:

1) kierującego pojazdem:

a) niestosującego się do zakazu ruchu w obu kierunkach, określonego odpowiednim

znakiem drogowym,

b) ruchu motorowerów, rowerów, wózków rowerowych, pojazdów zaprzęgowych

oraz o jeździe wierzchem lub pędzeniu zwierząt,

2) uczestnika ruchu naruszającego przepisy o:

a) zatrzymaniu lub postoju pojazdów,

b) ruchu motorowerów, rowerów, pojazdów zaprzęgowych oraz o jeździe

wierzchem lub pędzeniu zwierząt,

c) ruchu pieszych.

Czyli w zakresie podmiotowym nie ma mowy o właścicielu pojazdu...co dalej?

Offline franma

• Strażnik
  • *
« Odpowiedź #18 dnia: 24 Październik 2011, 12:44:49 »
dziękuję - inkwizytor -
sprawa faktycznie dotyczy wykroczenia z 2010 jednak we wniosku nie wiedzieć dlaczego jest art 92par.1 KW. No i sąd rejonowy coś tam coś tam w maju 2011 roku (do tego nie mam wglądu) ale uzasadnienie Sądu Okręgowego jak najbardziej dotyka najnowszych regulacji!!!!!!
 Nie dam skanu bo mam go z drugiej ręki i nie wiem czy mogę go publikować!
Błogosławiony, kto nie mając nic do powiedzenia, nie obleka tego faktu w słowa

Online Top Gun

• Starszy Specjalista
  • *
  • PZPR - Płatny Zaufany Pachołek Ratusza :)
« Odpowiedź #19 dnia: 24 Październik 2011, 13:40:35 »
zakreśl sygnaturę i inne dane i okaż go ciekawym:)
Art. 1.
1. Do ochrony porządku publicznego na terenie gminy może być utworzona samorządowa umundurowana formacja - straż gminna, zwana dalej ?strażą?.
2. Straż spełnia służebną rolę wobec społeczności lokalnej, wykonując swe zadania z poszanowaniem godności i praw obywateli.

Offline przemekpks

• Strażnik
  • *
« Odpowiedź #20 dnia: 24 Październik 2011, 18:26:15 »
Nasza kontrola ruchu drogowego jest za szumnie nazwana, na wyrost. Parkowanie w miejscach zabronionych to bezruch. Art. 96p3k.w. powinien być zapisany w innym dziale k.w. wykroczenia przeciw instytucją. Czy jak moim samochodem ukradną paliwo na stacji, to Policja nie będzie mogła mnie ukarać za nie wskazanie z tego paragrafu, bo kradzież to nie kontrola ruchu drogowego?

Offline bałtyk

• Starszy strażnik
  • *
« Odpowiedź #21 dnia: 24 Październik 2011, 21:46:59 »
.....Czy jak moim samochodem ukradną paliwo na stacji, to Policja nie będzie mogła mnie ukarać za nie wskazanie z tego paragrafu, bo kradzież to nie kontrola ruchu drogowego?
a pożyczyłeś (użyczyłeś) ten samochód koledze/znajomemu, czy go ukradli i użyli wbrew twojej woli, bo chyba 78.4 PRD jest ci znany :)
I po co czytać komentarze sfrustrowanych miernot? Niech się durnie trują jadem, oszczędź sobie złego. - "Coma" :)

Offline inkwizytor

• Strażnik
  • *
« Odpowiedź #22 dnia: 24 Październik 2011, 22:20:45 »
A ja bym się chciał się dowiedzieć, gdzie jest zapisane/wskazane iż tym uprawnionym organem są Straże Gminne? Czy to wynika z interpretacji przepisów prawa i uprawnionym organem jest każdy kto ma kompetencję do prowadzenia postępowania w sprawie o wykroczenia, czy jest gdzieś jest to wymienione konkretnie w ustawie?

Offline bałtyk

• Starszy strażnik
  • *
« Odpowiedź #23 dnia: 24 Październik 2011, 22:44:16 »
a nie wystarczy ci, że .. w ramach wykonywania kontroli ruchu drogowego w zakresie........
ustawodawca upoważnia cię do żądania od właściciela lub posiadacza pojazdu wskazania komu powierzył pojazd do kierowania lub używania w oznaczonym czasie??
I po co czytać komentarze sfrustrowanych miernot? Niech się durnie trują jadem, oszczędź sobie złego. - "Coma" :)

Offline inkwizytor

• Strażnik
  • *
« Odpowiedź #24 dnia: 24 Październik 2011, 22:47:26 »
Tylko mam wątpliwości odnośnie art. 129b ust. 3 - mowa jest tam o kontroli ruchu drogowego w zakresie określonym w art. 129b ust.2 - który podmiotowo odnosi się tylko do kierującego pojazdem oraz uczestnika ruchu.

Offline przemekpks

• Strażnik
  • *
« Odpowiedź #25 dnia: 25 Październik 2011, 17:37:07 »
Pożyczyłem samochód. Wiem kto nim jeździł.

Offline jarkisz

• Młodszy Strażnik
  • *
« Odpowiedź #26 dnia: 11 Kwiecień 2014, 23:36:52 »
Sygn. akt V KK 378/13

Mamy uprawnienia z art. 96 par. 3 kw

http://www.sn.pl/Sites/orzecznictwo/Orzeczenia3/V%20KK%20378-13.pdf